Relacja z Siódmego Światowego Kongresu ISBEE

Re-inventing Globalization:

Community, Virtues and the Power of Purpose

Bilbao, 20 – 22 lipca 2022

Kolejny kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Biznesu, Ekonomii i Etyki (International Society of Business, Economics and Ethics) zorganizowany został w Hiszpanii, w Bilbao przy współudziale Uniwersytetu Kraju Basków oraz Uniwersytetu Deusto. Pierwotnie miał mieć miejsce w 2020 roku, lecz z powodu pandemii musiał być przełożony. Kongresy odbywają się co cztery lata i dlatego nazywane bywają dowcipnie „olimpiadą etyki biznesu”. Pierwszy miał miejsce w 1996 roku w Japonii, a ten bezpośrednio poprzedzający tegoroczne spotkanie – w Szanghaju w 2016 roku. Dla nas najbardziej pamiętnym był kongres piąty w Warszawie zorganizowany przez Akademię Leona Koźmińskiego.

Dla członków EBEN kongresy ISBEE mają szczególne znaczenie, gdyż organizacja ta  powstała przy wydatnym udziale prominentnych członków naszej sieci: Henka van Luijka (pierwszego przewodniczącego EBEN), Georgesa Enderlego, czy Jacka Mahoneya. Inicjatywa wyszła od innej wybitnej postaci etyki biznesu Richarda T. de George’a (Uniwersytet w Kansas), który widząc rozwój amerykańskiego SBE (Society for Business Ethics) oraz naszej sieci europejskiej, a także uczestnicząc w Światowych Kongresach Filozoficznych organizowanych co pięć lat – dostrzegł potrzebę bardziej globalnej debaty na temat etyki gospodarczej. Krótko mówiąc, członkowie EBEN na kongresach ISBEE czują się jak u siebie w domu.

W tym roku spośród członków EBEN Polska w kongresie uczestniczyli prof. Magdalena Stefańska, dr Robert Sroka oraz piszący te słowa. Profesor Stefańska wraz z drem hab. Grzegorzem Zasuwą zaprezentowała referat pt. Trust or distrust? What mediates the effects of corporate social (ir)responsibility on corporate reputation. Temat wystąpienia dra Sroki to Role and potential of industrial organizations in developing business ethics. Power of a self-regulation in private equity industry in convincing the portfolio companies to act ethically. Wreszcie mój wkład do programu konferencji nosił tytuł Three decades of business ethics in Poland.

Chciałbym w tym miejscu podkreślić, iż to ostatnie wystąpienie było częścią sesji zorganizowanej przez byłą przewodniczącą EBEN Heidi von Weltzien Hoivik pod hasłem „Rozwój etyki biznesu w Europie”. Prof. Hoivik mówiła o Norwegii, Mari Kooskora o Estonii, Ronald Jeurissen o Holandii, Albert Löhr (były przewodniczy EBEN, a także sieci niemieckiej) o Niemczech, José Luis Fernández o Hiszpanii, Christopher Cowton o Zjednoczonym Królestwie, Gert Demuijnck (były przewodniczący EBEN) o Francji i Marie Bohata o Republice Czeskiej. Porównywanie instytucjonalnych historii oraz modeli etyki biznesu w poszczególnych krajach było bardzo ciekawym i inspirującym doświadczeniem dla wszystkich uczestników tej sesji. W związku z tym, że wszyscy mówcy reprezentowali narodowe sieci EBEN – „ebenowska” perspektywa dominowała. Tak więc niezależnie od intelektualnych walorów tej sesji była ona spotkaniem starych znajomych. Jeśli mówimy o atrakcjach towarzyskich warto wspomnieć, że uroczysta kolacja zorganizowana została w niezwykłym miejscu – w słynnym muzeum Guggenheima.

Na zdjęciach poniżej: Heidi von Weltzien Hoivik oraz Albert Löhr podczas naszej sesji oraz muzeum Guggenheima w kilku odsłonach. Na jednym ze zdjęć Jacob Dahl Rendtorff (Roskilde Universitet), obecny przewodniczący EBEN, gratuluje  i dziękuje organizatorom kongresu w imieniu naszego stowarzyszenia.

Jacek Sójka

Strona kongresu – link